sâmbătă, 19 septembrie 2009

Lacatus a plecat fara nici un punct de pe malurile Begai

Politehnica AEK Timisoara a reusit, sambata, sa castige cu 2-1 in fata lui FC Brasov. Timisorenii au incercat inca din primul moment poarta oaspetilor cu un sut de la distanta, dar portarul Dorin Arcanu a fost pe faza. In minutul 18, Cristian Silvasan a fost faultat in apropierea careului de 16 metri de catre brasoveanul Octavian Cocan, care a primit si primul cartonas galben al intalnirii. Din lovitura libera, mingea a ajuns in careu si a fost prelungita pana la Mihai Nicolae, care a marcat pentru 1-0. In minutul 27, brasovenii au trecut pe langa egalare cand sutul inselator al lui Ovidiu Sarmasan a fost scos de sub transversala de portarul Adrian Bogdan, care s-a si accidentat la genunchi. Opt minute mai tarziu faza se repeta la cealalta poarta, Arcanu scotand in corner sutul lui Dan Balauru. La sase minute dupa reluarea jocului, Nicolae a recuperat o minge si i-a pasat lui Mircea Oprea, care era liber. Acesta a sutat spre poarta, mingea fiind deviata de un brasovean, iar scorul devenea 2-0 pentru Poli AEK. In minutul 61, oaspetii au reusit obtinerea unui 11 metri, in ciuda protestelor timisorenilor, care au avut parte de un arbitraj cel putin ciudat in mai multe faze. Mugurel Buga a stabilit scorul final, 2-1. Deciziile de multe ori exact invers decat in realitate ale centralului Marian Lazar si ale tusierilor au facut ca nervii timisorenilor sa cedeze la sfarsitul celei de-a doua reprize. In minutul 41, Romulus Buia a primit galben pentru proteste si imediat rosu pentru ca l-a injurat pe centralul Lazar. A fost nevoie de interventia arbitrului Stelian Gherman pentru a-i linisti pe alb-violetii care l-au inconjurat pe central. La doua minute dupa eliminarea lui Buia, timisoreanul Calin Zanc a primit galben dupa ce i-a atras atentia lui Lazar ca la o faza anterioara a fost faultat, fiind tras de tricou. Antrenorul lui Poli AEK a refuzat sa comenteze arbitrajul de sambata de pe stadionul Dan Paltinisanu, dar a sustinut ca "Buia a primit foarte usor si primul cartonas, si rosul. Va fi o lipsa mare pentru echipa la meciul cu Ceahlaul". Stelian Gherman a sustinut ca Poli are probleme cu apararea, antrenorul timisorean neuitand de ultimele meciuri cand a urmarit cu sufletul la gura finalul din cauza diferentei minime de scor. Marius Lacatus s-a declarat multumit de starea gazonului pe care va juca Romania meciul amical cu Croatia la Timisoara si ca Brasovului i-a lipsit doar putina atentie pentru a avea "un rezultat bun".