sâmbătă, 19 septembrie 2009

Dinu a urcat Dinamo pe locul 2

De la revenirea sa pe banca tehnica a echipei Dinamo, Cornel Dinu nu a pierdut nici un meci si dupa patru victorii consecutive in Divizia A, "cainii rosii" ocupa un meritat loc doi in clasament, la sapte puncte de liderul Rapid. Ieri, in "Groapa", Dinamo a primit in vizita pe Sportul Studentesc, echipa "dinamovistului" Andone, un antrenor dornic sa demonsterzee, de fiecare data, ca ar avea un loc la clubul la care a cunoscut consacrarea. Ieri, din pacate, nu a reusit acest lucru si de vina sunt, in egala masura, elevii sai, care au ratat exasperant, dar si dinamovistii care, desi s-au vazut condusi dupa numai doua minute de joc, dupa ce Dinita a deschis scorul pentru studenti, nu s-au lasat descumpaniti, au presat in continuu poarta lui Stancioiu si au inscris de trei ori, prin Grigorie ('20), Danciulescu ('53) si Barcauan ('65). La pauza scorul a fost egal, 1-1, si daca Maxim nu-si batea joc de ocaziile uriase avute in primele minute de joc ale partii secunde, ratari care l-au determinat pe Andone sa-l inlocuiasca, este greu de spus care ar fi fost soarta partidei. Asa, dupa una din ratarile "studentului", Danciulescu si-a adus echipa in avantaj, iar Sportul nu a mai avut ce face. 3-1 pentru Dinamo si Cornel Dinu are toate motivele sa fie fericit: echipa sa merge ceas.